Google İlk Sayfa da Nasıl Çıkarım?

Google ilk sayfa da reklam vermeden çıkmak web sitesi olan herkesin arzu ettiği bir şey. Fakat maalesef Google ilk sayfa da her anahtar kelime de sadece 10 sonuç gösteriyor ve geri kalan her sonuç arka sayfalar da kalarak hedefine ulaşamıyor. Böyle olunca ortaya ciddi bir rekabet çıkıyor çünkü 11. 10. olmaya çalışırken 5. 1.'nin yerine geçmeye 1. de yerini kaybetmemeye çalışarak arka plan da inanılmaz çalışmalar yapılıyor. Peki nedir bu çalışmalar ne yaparak Anahtar kelimeleriniz de Google ilk sayfa da çıkabilirsiniz?

 

Google ilk sayfa da çıkmak için yapılması gerekenler?

Domain Seçimi Nasıl Olmalı?

Elbette markanızı temsil eden mutlaka bir domaininiz olmalı fakat diğer yandan strateji amaçlı anahtar kelimenizi içeren domain seçimleri de sizin için önemlidir. Çok şart olmasa da jenerik domainler işinizi kısmen kolaylaştırı. Bu sebeple Domain seçerken en değerli anahtar kelimeniz ile ilgili domain alın ve elbette bir de markanızı firma isminizi içeren başka bir domain internette her ikisi ile de olmayı tercih edin. Bir site yapıp diğerini ona yönlendirmek yerine iki ayrı site yapmayı tercih edin.

Web Sitesi Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Öncelikle SEO'ya uygun olarak site oluşturulmalıdır sonra da görsellik gelmelidir. Önce görseliğe önem verilirse örneğin gösterişli hareketli bir site olsun diye flash ya da flash ağırlıklı olarak site inşa edilirse Google bu site içeriğini tam olarak algılamakta zorluk çeker bu sebeple içerik ağırlıklı bir web sitesi hazırlayarak resim ve videolar ile zenginleştirilmelidir. Her sayfa seo ya uygun şekilde oluşturulmalıdır.

Peki SEO ya Uygun Sayfa Nasıl Oluşturulur?

Google İlk Sayfa İpuçları

Öncelikle ürün ya da hizmetiniz neyse ya da anahtar kelimeniz ne ise bu anahtar kelimeyi içerisinde geçiren mümkünse anahtar kelime cümlenin başında geçerse iyi olur bir başlık belirlenir. Bu başlığa "Title" denmektedir ve ilk önemli parametremizdir. Sonra H Tagleri gelmektedir ve H Tagleri H1, H2, H3, H4, H5, H6 dan oluşmakta ve sayfa içerisinde hiyerarşik olarak kullanılması gerekmektedir yani ilk H1 en son H6 gibi. H Taglerini kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu içlerinde anahtar kelimeyi de geçirmeniz gerektiğidir fakat illa ki her H tagi anahtar kelime içerecek diye bir şey yoktur. Yani saya içinde 10 H tegi varsa ve hepsinde anahtar kelime kullanılmış ise spam olarak ta algılanabilir her şey mantık ve ihtiyaç çerçevesinde olmalıdır. Yani Ansiklopedi mantığı wiki mantığı ile bu yerleşimi kullanmalısınız bunu biraz açalım çünkü önemli bir konu.

H Tagleri ve Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle H Taglerinin hiyerarşik olduğunu sıralı kullanılması gerektiğini biliyorsunuz bu demek oluyor ki H1 en değerli H tag'i oluyor. Bu H6 önemsiz anlamına gelmiyor elbette.

Yerleşimi nasıl olmalıdır?

Latin alfabesi sol yukarıdan başlar sağ aşağıda biter bu sebeple H1 Tag'i sol üstte yer almalıdır elbette sayfa düzeninize göre bu düzenlenir. H1 Tag'i en önemli olan demiştik bu sebeple de sayfa içerisinde bir defa kullnılmalıdır ve sonrasında H2 gelir bu da 4-5 defadan fazla kullnılmasını önermiyoruz ardından H3 gelir ve illa ki H4,H5,H6 mutlaka kullnılmak durumunda değildir. Bunu siz kendi ihtiyaçlarınıza göre sayfa içeriğinizin uzunluğu ve ne kadar başlık içerdiği ile de alakalıdır.

Google ilk sayfa için H Tagleri Çok Önemlidir

H Tagleri kullanılırken sayfa düzeni nasıl sağlanır?

H1 Tagi ile H6 tagi arasında size yani boyut farkı da vardır fakat eğer siz bu duruma css ile müdahale etmezseniz sayfa içeriğindeki bu irili ufaklı yazı çeşitliliği görünümü bozacak ve sayfanızın gözle görünür kalitesini bozacaktır.

Bu sebeple aşağıdaki gibi font-size ayarları ile H taglarini kullanırken gözle görünür halini de sayfanıza yakışan şekilde ayarlayabilirsiniz.

Örneğin:

H1 Başlık

<h1 style="font-size:18px">Bu bir H1 Başlığıdır ve Size Olarak 18px Ayarlanmıştır</h1>

H2 Başlık

<h2 style="font-size:18px">H2 Başlığını 18px Olarak Ayarladık</h2>

H3 Başlık

<h3 style="font-size:18px">Burada da H3 Tagi kullanılırken yine size 18 px seçilmiştir</h3>

Yukarı da görebileceğiniz gibi H tagleri hiyerarşik olarak verilmiş ve size farkı olmaması için her birinin boyutu 18px olarak belirlenmiştir böyle ce sayfa içi başlıklar gözle aynı görünse dahi Google gözünde hiyerarşik olarak kullanılan H tagleri bulunmaktadır ve olması gereken gibidir. Dikkat ederseniz tüm H tagleri neredeyse aynı şeyi anlatsa da kopya içerik olmaması için kopyalayıp yapıştırmak yerine farklı cümlelerle durumu anlattım. Siz de sayfalarınızı oluştururken kesinlikle içeriğin tekrar etmemesine büyük önem gösterin ve her zaman özgün olun.

Sayfa İçerik Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Google İlk Sayfa Seo İpuçları

Sayfa başlığını öğrendiğimize göre şimdi sayfa içeriğine değinmeliyiz. Google için içerik her şeydir ve öyle de olmaya her zaman devam edecektir. Eskiden kütüphaneye gider ve araştırma yapardık bazen bir konu hakkında içerik hazırlamak günler sürerdi ve inanılmaz zaman alırdı. Şimdiler de ise bu bir tıkla mümkün oluyor işte bunu sağlamak için Google yıllardır kendisini geliştirmekte ve en mükemmel içeriği en kısa süre de hatta ilk tıklama da sunmayı amaçlayarak çalışmaktadır. Bu sebeple benzersiz ve kaliteli içerik olmazsa olmazdır. Diyelim ki E-Ticaret siteniz var ve ithalatçıdan 5.000 Adet ürünü XML ile çekiyorsunuz Şimdi siz ne yaptınız? 5.000 Sayfa kopya içerik ürettiniz sizden önce de bir çok iştirakçi bu yöntem ile bunu yaptı ve ilk 10 da zaten çıkıyor peki siz 11. iseniz ya da 500'üncü nasıl ilk 10 da hatta ilk sıralar da çıkacaksınız? Siz Google olsanız sizin web sitenizi ilk 10 da çıkartmaya layık görürmüsünüz? 

Biliyorum şimdi karamsarlığa düşüyorsunuz ben napıcam binlerce ürünü tek tek elle mi sisteme giricem! Maalesef gerekirse evet yani eğer başka bir kısa yol üretemiyorsanız bunu böyle yapmak zorundasınız. Tüm ürünleriniz benzersiz başlıkta içerikte ve açıklamalar da olmalıdır. Bunun için bazı seo araçları bulunuyor başlığa örneğin site ismini ekliyor böylece kopya başlık olmuyor benzer başlık oluyor ama bizim için sadece başlık önemli değil ki? Resim isimleri ve açıklamaları, ürün açıklaması, ürün detayları hatta mümkünse ürünün internette olmayan size özgü bir görseli tüm bu benzersizlik ile tüm o birbirne benzer sitelerin önüne geçmeniz mümkün olabilir.

Elbette içerik kaliteniz site ziyareti esnasında sayfa da geçirilen süre ve referans bağlantılar da çok önemli şimdi de bunlara değinelim.

Sayfanıza Gelen Ziyarçinin Sayfa İçi Geçirdiği Süre ve Önemi?

Bu da oldukça önemli bir konudur Google analytics kodu ya da chrome kullanımı gibi teknolojileriyle web sitelerine gelen ziyaretleri detaylı inceliyor. Bir ziyaretçi web sitenizi ziyaret etti ve sonra hemen çıktı diyelim ki 15 ila 30 arasında sayfayı terk etti yine kendinizi Google'ın yerine koyun siz olsanız bu sayfa hakkında ne düşünürsünüz? 1. sayfa da çıkıyorsa 1. sıra da kalmasına müsade mi edersiniz yoksa diğer sitelerin sayfa içerisinde daha çok vakit geçirilen ve diğer sayfalara geçişler olan siteyi mi öne çıkartırsınız unutmayın siz Google'sınız yani sizi kullanarak aradığını bulmak isteyen kişiye daha ilk tıklama da istediğini vermeniz gerekiyor. İşte bu sebeple web sitenizi inşa ederken bunları da çok önemsemelisiniz. Ziyaretçilerin aradığına hemen ulaşmasını sağlamalı, güven uyandırmalı ve diğer sayfaları da gezmesini teşfik etmelisiniz.

Site Dışı Referanslar Yani BackLinklerin Önemi Nedir?

Eskiden çok ama çok önemli hatta ne olduğunun önemi bile yoktu desek yeridir. Fakat artık sayfanıza bir link geliyorsa bu link gelen sitenin güvenilir olması sizin içeriğiniz ile ne kadar alakalı bir sayfadan hatta siteden geldiği ve bu sayfa ya da siteden sitenize verilen link üzerinden sayfanıza ziyaretçi ne kadar geliyor ne kadar bu sayfa da kalıyor tüm bunlar önem kazanmış duruma geldi.

Web sitenizi bu bilgiler ışında inşa eder ya da düzenlerseniz büyük bir adım atacağınızdan emin olabilirsiniz.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili yorumunuz ya da sormak istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum alanından kolaylıkla bize ulaştırabilirsiniz.

Kurumsal SEO ile alakalı sayfamızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Tüm soru ve görüşlerinizi
bize iletebilirsiniz

bilgi@radikalmedya.com

Kurumsal SEO Adres

 Kurumsal SEO Şirketi İletişim

 

Kurumsal SEO Firması Nedir?